Jak ušetřit za plyn?

Pomalu ale jistě končící zima byla tento rok relativně mírná, a tím pádem tak české domácnosti zaplatí méně, avšak nadcházející topná sezóna klidně může být o to intenzivnější. Už teď na jaře se proto vyplatí uvažovat nad změnou dodavatele zemního plynu. Ukažme si tedy, co vlastně změna dodavatele plynu obnáší, kolik můžete ušetřit a jak vybrat ten nejlevnější plyn.

Levný plyn

Plyn, který k vám potrubím přiteče, bude zcela stejně kvalitní, ať ho budete mít od jakéhokoliv dodavatele. Stále poběží o stejnou komoditu, která se k vám dostane za pomoci tzv. distributora. Takže jak je možné, že vybraní dodavatelé plynu prodávají levný plyn a jiní naopak? Důvodů je hned několik. Jedním z těchto důvodů je např. schopnost dodavatelů pořídit plyn výhodně na komoditních burzách. V konečné ceně za plyn se rovněž projeví i celková efektivita dodavatelské společnosti. Některé se totiž stále topí v množsví papírů a jinde přitom všechno funguje elektronicky. Odišené jsou také různé cenové politiky konkrétních dodavatelů. Někteří například sníží cenu velkému odběrateli, aby si jej udrželi, ale přitom musí navýšit cenu menším odběratelům. Jinde jsou ceny nastaveny o něco rovnoměrněji, z čehož profitují zejména domácnosti, které zpravidla tahají za ten kratší konec provazu.

Vypočítejte si, kolik korun ušetříte

Zcela jistě není chytré změnit dodavatele jen na základě jeho reklamy v tisku či TV. Změně dodavatele plynu by měl předcházet propočet, který nám napoví, zda se vám tato změna vůbec vyplatí. Abyste nemuseli nic počítat, je tu pro vás tzv. kalkulačka plynu, která snadno a rychle vše vypočte za vás. A kolikže můžete změnou dodavatele ušetřit? Úspory jsou velice odlišné dle toho, jestli plyn používáte jen k vaření nebo jím i topíte, ale zpravidla se jedná o tisíce ročně.

Bookmark this on Hatena Bookmark
Hatena Bookmark - Jak ušetřit za plyn?
Share on Facebook
Post to Google Buzz
Bookmark this on Yahoo Bookmark
Bookmark this on Livedoor Clip
Share on FriendFeed

Autor: registracePR