Dovolená v USA

Jak ideálně strávit dovolenou v USA, aby jste si odpočinuli, ale zároveň viděli co nejvíce? Co je třeba vše vyřídit a na co myslet, pokud se rozhodněme vyjet do „Země svobody“? USA nabízí nepřeberné množství možností, co vidět, kam jít, kde se vykoupat, co patří mezi TOP atrakce a zároveň, kde si užít klid nebo si pořádně zatrsat.

Primárně je třeba si zařídit následující:

  1. Letenka – letenku kupujte dostatečně dopředu – cca půl roku před plánovaným odletem začněte sledovat portály, často se objevují akční ceny do různých koutů USA, ideální místa odletu dle Vašeho bydliště (Praha, Vídeň, Mnichov, atd). Při rezervaci nezapomeňte v případě delšího pobytu zaškrtnout zavazadla, některé lety mají v ceně zahrnuté i zavazadlo, některé ne! Na check-in na letišti se doporučuje být s dostatečným předstihem – 3 hodiny před plánovaným odletem. Odbavení zavazadel – pokud přestupujete v Evropě, nemusíte zavazadla znovu odbavovat, pokud přestupujete v USA – čeká na Vás pohovor s imigračním pracovníkem a stejně tak znovu odbavení zavazadel – proto myslete na dostatečnou pauzu mezi přistáním a dalším odletem – min. 2 hodiny.
  2. Pojištění na cestu – základní pojištění na úraz a zavazadlo. Existují milion doplňků pojitění, vždy koukat na míru plnění v případě vzniku události.
  3. ESTA vízum – pro turisty s maximálním pobytem do 3 měsíců na jednu cestu je třeba zakoupit víza esta – online, je třeba vyplnit údaje z pasu, datum příletu. ESTA platí na 2 roky, takže můžete kdykoliv během 2 let znovu vycestovat do USA s pobytem kratším jak 3 měsíce. Cena ESTA víza stojí 14 dolarů.
  4. Půjčovna aut – nekoukejte na nejnižší nabídky na půjčení auta v zahraničí, ale sledujte množství služeb/pojištění, které pojistka zahranuje. Většina autopůjčoven nabízí pouze základní půjčovné a min. pokrytí s maximální spoluúčastí – vsází na nevědomost kupujících, kteří se v množství pojištění, které společnost nabízí, nevyznají. Co doporučujeme: 3rd party 1 milion USD, Wheels, Glass, Underside cover, Zero deductible, unlimited mileage, theft insurance, airport taxes, collision damage waiver,  v případě delší cesty additional driver. Nízká cena půjčoven aut většinou bývá skrytá za vysokou spoluúčastí, doporučujeme OFRAN, který se snaží svým klientům maximálně poskytnout kvalitní služby, zákaznický servis po celou dobu cesty, nulová spoluúčast a další výhody. Ofran nabízí o trošku vyšší ceny než jeho konkurence, ale v závěru na Vás v půjčovnách v cílové zemi nevyvalí miliony dalších poplatků, které nejsou zahrnuty v půjčovném. Takže se často stává že přeplatíte min 1x smluvenou cenu. Nekupujte zajíce v pytly a vsaďte na prověřenou půjčovnu aut v USA.
  5. Ubytování – ubytování přizpůsobte Vašemu itineráři cesty – mapa USA zkresluje vzdálenosti, vždy při výběru ubytování, ať už přes booking, přímou rezervaci nebo airbnb si najdětě ubytování na mapě a změřte si vzdálenost plánu na další den, ať se Vám nestane, že ubytování bude 6 hodin např. od Grand Canyonu.
  6. Toužíte zažít krásu národních parků? V tom případě si zakupte Annual Pass National Parks USA – jedná se o permanentku, která platí na rok – stojí cca 80 USD, dají se na ní vepsat 2 SPZ, takže pak můžete prodat dál další skupině a vrátí se Vám půlka nákladů. Permanentka se vztahuje na 4 cestující + řidič a auto, kolikrát na počet nekoukají a pustí celé auto. Díky téhle permanentce ušetříte nemalé vstupy pro jednotlivé národní parky, ovšem vždy si zkontrolujte, jestli v daném národním parku platí.
  7. Jídlo a oblečení – USA je rájem módních značek za nízké ceny, takže si nevozte plný kurf věcí na převlečení a pořádně si „zašopujte“ přímo na místě – v Targetech nebo pak např. Ross nebo T.J. Maxx. Co se týká jídla – rozhodně pro nákupy využívejte Walmart – nejlevnější obchod na potraviny i oblečení. Stravování v restauracích je dražší, proto je lepší mít ubytování s kuchyňkou a vařit si nebo využít rychle občerstvení jako je např. MC Donals, Taco Bells. Stojí za to vyzkoušet i další jako např. Pizza Hut – All you can eat. All you can eat je bufet, kde můžete pozřít cokoliv, co se Vám líbí cca 14-30 USD (záleží na  typu a městě, ve kterém si chcete užít gastronomický luxus pro vaše chuťové buňky). V Americe jsou různě zaměřené All you can eat – klasika nebo čínská, mořská kuchyně, mexická a další. Rozhodně alespoň jednou stojí za vyzkoušení.

Toto jsou asi nejdůležitější informace ohledně letenek, půjčovně aut, víz, vstupech do národních parků, ubytování, stravování. Samozřejmě je třeba si nastudovat další věci před cestou, jako jsou silniční pravidla apod. 7 kroků, které v řádu trvají pár desítek minut! Šetřete si peníze na nákupy přímo v „Jů es ej“! Přejeme krásnou cestu do Ameriky a spoustu nezapomenutelných zážitků.

Bookmark this on Hatena Bookmark
Hatena Bookmark - Dovolená v USA
Share on Facebook
Post to Google Buzz
Bookmark this on Yahoo Bookmark
Bookmark this on Livedoor Clip
Share on FriendFeed

Autor: Kamila